вівторок, 31 січня 2012 р.

"Світло "Русалки Дністрової"

                          

         ПОДВИГ,  ПРО ЯКИЙ  НЕ  ЗАБУВАЄ  УКРАЇНСЬКИЙ  НАРОД

      Так високо оцінив альманах „Русалка Дністровая“ академік Олександр Білецький. Цими словами розпочалась презентація книжкової виставки „Світло „Русалки Дністрової“, яка приурочена 175-ій річниці від дня виходу у світ альманаху „Русалка Дністровая“.
     

      Три львівські семінаристи – Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич та Яків Головацький, відомі в історії слов’янської культури як „Руська трійця“, – видали у 1837 році в м. Буда (нині м. Будапешт) „Русалку Дністровую“ в обхід цензурі. Це був фольклорно-літературний альманах, перша книга народною мовою на теренах підавстрійської України, написана українською абеткою.
      

           На книжковій виставці представлено альманах „Русалка Дністровая“ видання 1987 року за редакцією Михайла Шалати, твори діячів „Руської трійці“ та література про них. Увазі читачів пропонуємо цікаві історико-краєзнавчі дослідження літературознавців, істориків, етнографів та філософів.Представлені на виставці і статті з періодичних видань, де розкривається феномен „Руської трійці“, дослідження з історії шашкевичезнавства, матеріали до їх біографії.
       

        Особливу увагу читачів хотілося б звернути на видання, які представлені на виставці:
-   „Русалка Дністрова“ : документи і матеріали.
-   Л.І.Ільницька „Русалка Дністровая“ (1837) у бібліотеках і музеях світу
-   Шашкевич М., Вагилевич І., Головацький Я. Твори
-   Вагилевич І., Вагилевич К. Твори
-   Вінок Маркіянові Шашкевичу
-   „Руська трійця“ в історії суспільно-політичного руху і культури України
-    Фаріон І. Отець Маркіян Шашкевич – український мовотворець
-    Маркіян Шашкевич на заході
      

       З великою увагою присутні слухали розповідь ведучої Іванни Волох про історію альманаху „Русалка Дністровая“ та діяльність Шашкевича, Вагилевича, Головацького.
      

        Також присутніх на презентації виставки зацікавив виступ Ніни Петрівни Горик, голови обласної організації Національної спілки письменників України, заслуженого вчителя України про значення альманаху „Русалка Дністровая“.
       

          Була прочитана також поезія, присвячена „Русалці Дністровій“ – „До русалки“, яку написав Олександр Кониський у 1866 році. Її прочитала біліотекар відділу міського абонементу Тетяна Бордунова.
       

        Презентація була проведена у тренінг-центрі наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. А з 1 лютого 2012 року виставка „Світло „Русалки Дністрової“ буде експонуватися у відділі міського абонементу.


Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Золоте покоління

23 грудня члени клубу "Золоте покоління" зустрілися з нагоди настання  новорічних свят, читали вірші українських поетів та свої ...